Skutečná jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9:00 – 16:00 hod.

Tepelné čerpadlo pro starší dům

5 minut čtení 19. 10. 2021 Začátečník čerpadla

Aktualizováno: 16. 6. 2023

Patří tepelné čerpadlo do starého domu? Ale jistě. Tepelné čerpadlo není jen doménou novostaveb a může fungovat také ve starších domech a to bez větších rekonstrukcí. Měli byste si nicméně pohlídat několik kritérií a zamezit tak větším tepelným ztrátám, aby se vám provoz tepelného čerpadla vyplatil. Kamenem úrazu bývá nedostatečné zateplení domu, špatné těsnění oken či stará otopná soustava.

Zateplením domu proti tepelným ztrátám

Tepelným čerpadlem můžete ušetřit až 60 % nákladů za vytápění a ohřev vody. Komu by se taková úspora nehodila? Kouzlo ekonomického vytápění ale nespočívá jen v čerpadle samotném, část úspěchu závisí také na kvalitní tepelné izolaci domu. Strop, stěny, fasáda, okna, dveře i střecha. Tím vším může teplo vytvořené čerpadlem unikat pryč z domu a z úsporného topení je rázem topení neefektivní. Doporučujeme proto konzultovat s naším technickým specialistou, zda tepelné čerpadlo naplní vaše očekávání ohledně úspor i bez rekonstrukcí nebo zda je potřeba před samotnou instalací technologie dům lépe tepelně izolovat. Navíc na financování tepelné izolace vašeho domu nemusíte být sami. V rámci dotací Nová zelená úsporám dosáhnete na zateplení domu či lepší těsnění oken snáze.

Abyste dostali z tepelného čerpadla to nejlepší, náš technický specialista si s vámi na první konzultaci projde aplikaci na výpočet tepelných ztrát domu. Podíváte se společně na faktory jako je plocha domu, výška stropů nebo stav oken a radiátorů. Na základě tohoto výpočtu pak sestavujeme projekt a dimenzujeme systém pro vytápění vám na míru. V rukou tak máte jasná data, dle kterých můžete odhadnout předpokládané provozní náklady tepelného čerpadla.

Jaký druh čerpadla je vhodný do staršího domu?

Výběr čerpadla by se měl odvíjet od tepelných ztrát domu a vašich očekávání. Majitele velmi dobře zatepleného pasivního domu se ztrátou pod 5kW vyjde nákup i provoz tepelného čerpadla levněji, protože od svého tepelného čerpadla nevyžaduje příliš vysoký výkon. Vystačí si tak s čerpadlem o výkonu 4-11 kW.

Oproti tomu vlastníci starších domů s většími tepelnými ztrátami budou muset sáhnout po vysokoteplotním tepelném čerpadle se silnějším výkonem, aby ztrátu dorovnali. Naše kvalitní tepelná čerpadla Premium X21 běžně instalujeme do starších domů. Tento špičkový model o výkonu až 23 kW funguje na bázi vzduch-voda, proto jeho pořízení není příliš finančně náročné a vyžaduje minimální stavební zásahy do vaší zahrady.

Tepelná čerpadla Schlieger bezproblémově fungují až do –25  °C a dosahují výstupní teploty vody až 60  °C. V kombinaci se záložním zdrojem, typicky elektrokotlem, dokáží utáhnout i teplotně náročnější provoz staršího domu za mrazivého počasí.

Pozor na staré radiátory

Základní poučka zní: „tepelné čerpadlo pracuje nejlépe s nižší teplotou vody v otopné soustavě“. Pokud tedy vaše starší radiátory vyžadují vytápění na vyšší stupně, tj. máte vysokoteplotní otopnou soustavu, efektivita tepelného čerpadla se nikdy nedostane na úroveň novějších nízkoteplotních otopných soustav. Tepelné čerpadlo funguje nejekonomičtěji, když vodu zahřejete na cca 30  °C. Taková kritéria typicky splňuje například podlahové topení nebo nízkoteplotní radiátory. Za jejich pořízení si připlatíte, výdaje se vám však díky ekonomickému provozu tepelného čerpadla vrátí.

Naše tepelná čerpadla si budou dobře rozumět i s otopnou soustavou vytápěnou na cca 50  °C, nemusíte tedy hned měnit všechny radiátory za ty nejnovější. Majitelé starších topení by ale měli zpozornět, pokud soustavou musí proudit voda o 70-80  °C. V takových případech je vhodné nechat si poradit od odborníka, který dokáže spočítat finanční náročnost provozu čerpadla a případně doporučit výměnu otopné soustavy.

U starších radiátorů můžete narazit i na další úskalí, bývají totiž menší a plocha pro přenos tepla nemusí pro efektivní provoz tepelného čerpadla stačit. U novostaveb se většinou setkáváme se širokým potrubím a velkými radiátory, zatímco rozvodové trubky starších domů jsou spíše úzké. Otopná soustava tak může lehce podléhat zanesení nečistotami a zarůstání. To pro její provoz neznamená nic dobrého ať už je napojeno na soustavu tepelné čerpadlo nebo ne. Zdroj energie může vytápět na plné obrátky, ale kvůli nečistotám v úzkých trubkách se teplá voda do radiátoru pořádně nedostane.

Co když musím vyměnit celé topení?

Většina zájemců o tepelné čerpadlo si s takto velkým zásahem starosti dělat nemusí. Pokud však náš technický specialista doporučí celou soustavu vyměnit, připravte se na větší výdaje. Dotaci na tepelné čerpadlo ve Schliegeru zařídit umíme, ale na výměnu radiátorů a celé otopné soustavy se dotace bohužel nevztahuje.

Pokud stále nemáte jasno, zda je vaše otopná soustava vhodná, stačí vyplnit tento krátký formulář a naši specialisté se s vámi domluví na osobní návštěvě u vás doma a poskytnou vám konzultaci zdarma v rámci našich služeb.

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

15 379 realizací po ČR

Jsme skutečná jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme kdekoliv.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 25 let nejen na materiál, ale také na práci.