Skutečná jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9:00 – 16:00 hod.

Průvodce dotačním programem Nová zelená úsporám

5 minut čtení 8. 9. 2023 Začátečník fotovoltaika

Aktualizováno: 30. 10. 2023

Nová zelená úsporám Standard

Jste majitelem domu a chcete snížit své náklady na energii a vodu a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Dotační program Nová zelená úsporám od září 2023 upravuje své podmínky, ale to hlavní se nemění – stále nabízí jedinečnou příležitost transformovat váš domov do energeticky efektivního a ekologického místa, které vám navíc umožní výrazně šetřit peníze.

Přečtěte si našeho průvodce, kde se dozvíte, jak štědré dotace využít a tím zlepšit kvalitu vašeho bydlení.

Co je Nová zelená úsporám?

Nová zelená úsporám je dotační program Ministerstva životního prostředí ČR, který se zaměřuje na podporu energeticky úsporných opatření v rodinných i bytových domech. Odstartoval v roce 2014 a do dnešního dne podpořil více než 180 000 projektů a vyplatil přes 22 miliard korun. Je financován ze zákonem určeného podílu z výnosů dražeb emisních povolenek v rámci Evropského systému emisního obchodování. Patří k nejdostupnějším a nejefektivnějším dotačním programům v České republice.

V rámci NZÚ můžete žádat o finanční podporu na různá opatření, například na zateplení domu, využívání dešťové vody či na stavbu zelené střechy. V tomto článku se zaměříme na opatření, s kterými vám ve Schliegeru můžeme pomoci, tedy na:

Dotace na fotovoltaické systémy

Dotace na fotovoltaické systémy (FVE) se pohybují v rozmezí 60 000 Kč až 200 000 Kč, v závislosti na velikosti vaší fotovoltaiky a kapacitě baterií.

Dílčí položky fotovoltaických elektráren jsou dotovány podle této tabulky:

Minimální instalace o výkonu 2 kWp 60 000 Kč
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s využitím tepelného čerpadla 100 000 Kč
Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu 10 000 Kč
Za 1 kWh el. akumulačního systému 10 000 Kč

Dotace na tepelná čerpadla

Dotované tepelné čerpadlo si můžete pořídit, pokud nahradí:

✓ kotel na tuhá paliva emisní třídy 1 či 2,✓ lokální topidla (krb, krbová kamna atd.), pokud jsou hlavním zdrojem vytápění,✓ elektrické vytápění (lze vyměnit jen za tepelné čerpadlo s elektrickým pohonem).

Jak velkou dotaci na tepelné čerpadlo v rámci programu NZÚ dostanete? To záleží na komplexnosti systému. Maximální výši dotací pro rodinné domy najdete v následující tabulce:

Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody 100 000 Kč
Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody 80 000 Kč
Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému 140 000 Kč

 

Kvalitní tepelné čerpadlo

Ověřit nárok na dotaci

Dotace na ohřev teplé vody

Dotace na ohřev teplé vody je poskytována na instalaci fotovoltaického nebo termického systému na ohřev vody.

Jaký je mezi tím rozdíl?

Termický ohřev vody funguje pomocí solárních kolektorů. Ty mají v sobě speciální tekutinu, která absorbuje přímé i nepřímé sluneční záření. Teplo je předáváno do akumulační nádrže, ze které čerpáte vodu. Tento systém funguje i při nízkých venkovních teplotách a náklady na ohřev vody se tak mohou snížit až o 70 %.

U fotovoltaického systému se voda ohřívá pomocí elektřiny, kterou vyrobí fotovoltaické panely. Elektřina je přiváděna přímo k topnému tělesu v bojleru. Systém je bezúdržbový a funguje i při částečném zastínění panelů.

Solární termický ohřev teplé vody s přitápěním 60 000 Kč
Solární termický ohřev teplé vody 45 000 Kč
Fotovoltaický ohřev teplé vody 45 000 Kč
Tepelné čerpadlo pro ohřev teplé vody 45 000 Kč

Ekomobilita

Tato podpora je poskytována na pořízení a instalaci jedné dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro její provoz. Získat můžete příspěvek až 15 000 Kč.

Získejte dotační bonusy

NZÚ nabízí finanční podporu, která je navržena tak, aby zájemce motivovala ke kombinaci různých úsporných opatření a tím maximalizovala účinnost investic. Díky kombinačnímu bonusu tak můžete navíc získat 10 000 Kč za každou kombinaci opatření. Pokud si například pořídíte fotovoltaiku v kombinaci se zateplením a dešťovkou, získáte navíc 20 000 Kč.

Kromě toho Nová zelená úsporám zohledňuje i regionální aspekty, proto mohou žadatelé z určitých regionů získat dodatečné finanční benefity. Pokud žádáte o dotaci v Karlovarském, Moravskoslezském či Ústeckém kraji či v obcích podporovaných státem, získáte bonus 10 % z celkové výše dotace.

Dalších až 30 000 Kč můžete získat za environmentální řešení projektu podle počtu bodů získaných pomocí environmentálního kalkulačního nástroje SFŽP ČR.

Kdo může o dotace žádat?

Můžete příspěvek na ekologický a ekonomický zdroj energií dostat i vy? Pokud splňujete následující podmínky, tak určitě ano.

Jste plnoletým vlastníkem, stavitelem či nabyvatelem nemovitosti na území ČR.

Nemovitost slouží k trvalému obývání. Dotaci můžete nově dostat i na chatu či chalupu, ale jen v případě, že tam máte vedený trvalý pobyt.

Nový zdroj energie byl či bude instalován a plně uhrazen po 1. lednu 2021. O dotaci podle nových podmínek NZÚ můžete tedy žádat i zpětně. Ale jen v případě, že jste ani sebemenší zálohu neuhradili v roce 2020 či dříve.

Dotaci můžete použít na více nemovitostí. Pokud vlastníte několik domů, můžete dotaci čerpat opakovaně. Dotace je totiž vázaná na evidenční číslo, nikoliv na osobu.

NZÚ podporuje jak rodinné, tak bytové domy. V případě rodinných domů je omezení jediné – nesmí se v nich nacházet více než 3 bytové jednotky. Zisk dotace pro bytové domy je podmíněn souhlasem všech vlastníků bytových jednotek.

Od září 2023 bude možné realizovat montáž FVE již během stavby a nebude se čekat na kolaudaci nemovitosti. 

Fotovoltaika na střechu

Ověřit nárok na dotaci

Dotace vyřídíme za vás

Zorientovat se v podmínkách a možnostech tohoto dotačního programu nemusí být snadné – od toho jsme tu my, abychom za vás všechno papírování vyřídili. Vyplňte ještě dnes krátký formulář a naši specialisté vám rádi pomohou najít nejvhodnější řešení přesně pro vaši domácnost.

„Fotovoltaiku od Schliegeru jsem si vybrala kvůli pohodlí a z důvodu ochrany životního prostředí.“

Alice Bendová
herečka, moderátorka, modelka

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

15 379 realizací po ČR

Jsme skutečná jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme kdekoliv.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 25 let nejen na materiál, ale také na práci.