Patříte mezi kutily, kteří se nezaleknou ani před pořádnou výzvou? Pak vás možná napadlo, že byste si doma mohli sami postavit i fotovoltaickou elektrárnu. Kdy má tato myšlenka smysl? A kdy to rozhodně není dobrý nápad? To vše prozradíme v tomto dílu Schlieger Rádce.
Instalace svépomocí může stát víc než ta profesionální
Postavit si fotovoltaiku svépomocí se vám vyplatí maximálně v těchto typech případů:
✓ Opravdu malý výkon FVE, na který nemůžete získat dotaci. Ta je dostupná pro systémy od 2 kWp.
✓ Netradiční místo instalace (třeba karavan) – tedy opět bez nároku na dotaci.
✓ Máte spoustu času (a někdy i peněz), který můžete investovat do pokusů a omylů.
Vždy ale počítejte s tím, že právě kvůli chybám a znehodnocenému materiálu vás to ve výsledku může stát víc než odborná instalace. Nezapomínejte také na řeč zákonů. Podle nich musí instalaci fotovoltaického systému jakéhokoliv výkonu provádět výhradně elektrikář s příslušným oprávněním a podle technického projektu. Fotovoltaiku navíc musí zkontrolovat revizní technik a vydat o tom revizní zprávu. Ať už tyto zákonné povinnosti porušíte z nevědomosti, nebo úmyslně, hrozí vám za to tučné pokuty, které instalaci svépomocí opět prodraží.
Co riskujete při stavbě FVE svépomocí?
Při budování fotovoltaické elektrárny se toho může pokazit víc, než se na první pohled může zdát.
Problémy na vás číhají hlavně v těchto oblastech:
✓ Kotvení. Už jen připevňování háků a kolejnic pro FV panely svépomocí vám může přinést víc škody než užitku. Po amatérské instalaci hrozí nejen zatékání střechou, ale i potíže s uvolněnými nebo křivě usazenými fotovoltaickými panely. Navíc se zbytečně můžete připravit o vyšší výkon. Stačí nevhodně umístit jediný panel byť jen do částečného stínu.
✓ Elektro. V elektroinstalaci na vás číhá nepřeberné množství nástrah. Zmiňme aspoň ty nejčastější chyby z této oblasti: připojení špatných fází, nesprávné propojení panelů se střídačem, špatná volba kabelů, vodičů, bezpečnostních prvků a ochran. Navíc jsou tu zdravotní rizika a jak známo, elektro úrazy můžou mít fatální následky.
✓ Servis. Pokud si se svou podomácku sestavenou fotovoltaikou nebudete vědět rady, podaří se vám jen horko těžko sehnat firmu, která by vám s ní pomohla. Společnosti, které se na fotovoltaiku specializují, servisují z pochopitelných důvodů výhradně vlastní systémy.
✓ Záruky. Výrobci střídačů a fotovoltaických panelů na ně poskytují záruky jen v případě správné montáže. Neodborná instalace fotovoltaiky vás tak o záruku může připravit.
✓ Zákony. Pro instalaci naprosté většiny FVE je potřeba projektová dokumentace, revizní zpráva či další zákonné náležitosti. Dokážete si je při stavbě svépomocí zajistit?
✓ Dotace. Štědrou státní dotaci z programu Nová zelená úsporám dostanete na fotovoltaiku jen v případě, že vám ji nainstaluje nebo posvětí osoba s příslušným osvědčením.
Chcete klid a dotaci až 200 000 Kč? Oslovte profi firmu
Sami vidíte, že problémů, omezení a nástrah číhá u instalace FVE svépomocí víc než dost. Není lepší obrátit se na profesionální firmu, která má za sebou už stovky či tisíce úspěšných instalací?
Co získáte při profi montáži:
- Nejlepší možné umístění FV panelů
- Veškerou nezbytnou dokumentaci
- Správné ukotvení a zaizolování
- 100% funkčnost systému
- Maximální sladěnost jednotlivých komponent
- Velkorysé záruky
- Kvalitní a rychlý servis
- Nárok na dotaci
Ve Schliegeru navíc dotaci kompletně vyřídíme za vás. A k tomu navrch přidáme ještě velmi příznivou cenu FVE. Můžeme vám ji nabízet díky důmyslnému systému výroby, kompletace a montáže. Vy pro to musíte udělat jediné. Ozvat se nám.