Skutečná jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9:00 – 16:00 hod.

Co jsou přetoky do sítě a co s nimi dělat

3 minuty čtení 24. 6. 2021 Začátečník fotovoltaika

Aktualizováno: 16. 6. 2023

Co se děje, když vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí víc elektřiny, než spotřebujete? Přebytek odchází do distribuční sítě. Odborně se tomu říká přetok do sítě. Můžete ho tam odevzdávat zdarma, anebo si za něj nechat platit.

Fotovoltaika během dne vyrábí elektřinu, kterou pak posílá stejnosměrným proudem do střídače. Toto zařízení přemění proud na střídavý. Ten následně využíváte pro provoz elektrospotřebičů v domácnosti, ale taky třeba pro akumulaci nadbytečné energie do vody nebo do baterie.

Pro lepší pochopení si vše můžeme vysvětlit na příkladu. Řekněme, že vaše fotovoltaika má výkon 4 kWh. Solární panely vyrobí dostatek elektřiny na pokrytí vaší aktuální spotřeby, dále na to, aby se ohřála voda ve vašem 300litrovém bojleru, a konečně třeba i na dobití vaší baterie. Dejme tomu, že právě nejste doma, akumulátor je plně nabit a voda v bojleru ohřátá. Aktuální odběr vaší domácnosti je tak například jen 2 kWh. Co se děje s těmi zbývajícími dvěma?

Jakmile jsou uspokojeny nároky všech elektrospotřebičů i akumulačních jednotek, přebytečná elektřina přetéká do distribuční sítě. Dochází k tomu zejména v létě, kdy FVE vyrobí nejvíce elektřiny, a vy jí zároveň většinou spotřebujete výrazně méně než třeba v zimě.

Jak získat peníze za nadbytečnou elektřinu

Řekněme si to na rovinu. Provozovat domácí fotovoltaiku jen kvůli vidině zisku plynoucího z výkupu elektřiny se nevyplatí. Příjem za přetoky do sítě ale dokáže příjemně zkrátit návratnost investice do vaší FVE.

S nadbytečnou elektřinou z fotovoltaiky můžete naložit těmito způsoby:

  1. Odevzdávat ji zadarmo do distribuční sítě. Pokud nemáte se společností, která obchoduje s elektřinou, uzavřenou smlouvu o výkupu nadbytečné energie, přebytky přetékají do sítě zadarmo.
  2. Prodávat přetoky za spotovou cenu na burze. Některé společnosti ve výpočtu výkupní ceny zohledňují spotové (aktuální) ceny elektřiny na burze, nebo dokonce umožňují prodávat (ovšem budete muset i kupovat) energie za burzovní spotové ceny.
  3. Prodávat přebytky za fixní částky. Další možností je uzavřít smlouvu se společností, která vykupuje nadbytky za předem stanovenou cenu, jež platí dlouhodobě.
  4. Využívat virtuální baterii. V tomto případě váš elektroměr změří hodnotu přetoků odevzdaných do sítě. Když budete někdy později potřebovat elektřinu od svého dodavatele, dostanete ji až do výše předchozích přetoků za zvýhodněnou cenu. Záměrně nepíšeme zadarmo, protože s provozem virtuální baterie souvisí určité poplatky.
  5. Prodávat nejen přetoky, ale veškerou elektřinu. Pokud chcete využívat FVE vyloženě k podnikání, musíte si pořídit fotovoltaický systém o minimálním výkonu 20 kWp. Zároveň nesmíte využívat vyrobenou elektřinu pro vlastní potřebu. Všechnu elektřinu totiž prodáváte distributorovi za smluvní cenu. V některých případech se vám tento přístup opravdu může vyplatit, ale návratnost je poměrně dlouhá. Navíc to vyžaduje FVE s velkým výkonem, a tím pádem i vysoké počáteční náklady.

Získejte fotovoltaiku s dotací až 200 000 Kč

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, rádi vám s instalací vhodné fotovoltaiky na vaši nemovitost pomůžeme. Kompletně vám zařídíme také státní dotaci až do výše 200 000 Kč. No, a když pak dobře naložíte s přetoky do sítě, investice do fotovoltaiky se vám vrátí ještě rychleji. Berete? Tak se nám ozvěte.

Aktualizováno 31.8.2022

„Fotovoltaiku od Schliegeru jsem si vybrala kvůli pohodlí a z důvodu ochrany životního prostředí.“

Alice Bendová
herečka, moderátorka, modelka

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

15 379 realizací po ČR

Jsme skutečná jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme kdekoliv.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 25 let nejen na materiál, ale také na práci.