Zprávy o povinné výměně kotlů jistě neminuly nikoho. Není divu, když se o nich mluví už více než 10 let. Možná ale stále nemáte úplně jasno v tom, kdo všechno bude muset starý zdroj vytápění odstavit nebo vyměnit za nový. Rádi vám vše přehledně vysvětlíme. Navíc poradíme, jak za nevyhovující kotel najít co nejlepší náhradu, a ještě na to dostat štědrou státní dotaci.
Jaké kotle budou zakázány
Zákon o ochraně ovzduší zakazuje používání kotlů na pevná paliva:
- vyrobených před rokem 2000 (do té doby se nepoužívaly tzv. emisní třídy)
- vyrobených svépomocí
- 1. a 2. emisní třídy
Zákaz se týká opravdu všech těchto kotlů. Je tedy jedno, zda jde o hlavní nebo záložní zdroj vytápění. A nezáleží ani na tom, jestli kotel provozuje podnikatel nebo domácnost. Pro vytápění už bude možné používat výhradně kotle 3. a vyšší emisní třídy nebo kotle, které splňují takzvaný ekodesign.
Kamna a krby měnit nemusíte
Přitápíte si v kamnech, krbu či jiném lokálním topidle? Můžete být v klidu. Těchto zařízení se povinná výměna netýká. Zákon totiž rozlišuje kotle a lokální topidla.
Kotel je zařízení, které je napojené na teplovodní otopnou soustavu, pomocí níž rozvádí teplo po nemovitosti. Sám přitom výrazně neohřívá místnost, ve které se nachází. Za lokální topidla označujeme taková zařízení, která slouží pro přímé vytápění místa instalace. Jde například o krby, kamna, krbová kamna, ale také o vařiče či sporáky. Tato topidla nemusíte odstavovat či měnit, dokonce ani v případě, že mají teplovodní vložku a jsou napojena na otopnou soustavu.
Jak zjistím emisní třídu svého kotle
Netušíte, zda se vás povinná výměna kotle týká? Jasno budete mít během okamžiku. Stačí se podívat na štítek umístěný na kotli nebo do jeho dokumentace. Jestliže tam najdete informaci o tom, že kotel splňuje alespoň 3. emisní třídu, výměnu zatím řešit nemusíte. Pokud ale zjistíte, že splňuje pouze 1. nebo 2. emisní tříd výměna vás nemine.
Co když na kotli žádný štítek není? Pak se vás pravděpodobně výměna týká také. Zřejmě totiž máte kotel vyrobený před rokem 2000. Do této doby se kotle emisními třídami neoznačovaly.
Ztratili jste dokumentaci a na kotli není štítek, ale zároveň jste si jistí, že splňuje limity alespoň 3. emisní třídy? Nic není ztraceno. Sepište o tom čestné prohlášení a nechte si kotel zkontrolovat revizním technikem. Pokud kotel požadované emisní podmínky splní, můžete ho dále provozovat na základě revizní zprávy.
Dokdy musím kotel vyměnit
Zákaz používání starých kotlů měl původně začít platit od 1. září 2022. Kvůli vysoké inflaci, rapidnímu zdražování i nestabilní mezinárodní situaci vláda tuto lhůtu prodloužila o 2 roky. Nově zákaz začne platit 1. září 2024.
Myslíte si, že na výměnu máte dost času? Nenechte se mýlit. Původní termín vláda ohlásila s 10letým předstihem. Odborníci ale přesto odhadují, že nevyhovující kotle stále používá 150 000 domácností.
Při plánování výměny počítejte také s tím, že dodací lhůty se protahují někdy až na celý rok. Může za to nedostatek materiálu i topenářů. Když budete výměnu odkládat, velmi pravděpodobně se vám kvůli neustálému zdražování také výrazně prodraží. Není proto od věci objednat si nový způsob vytápění už teď, a zajistit si tak nejen termín, ale i fixaci současné ceny.
Co hrozí, když kotel nevyměním
Pokud budete používat nevyhovující kotel i po 1. září 2024, riskujete uložení pokuty až do výše 50 000 Kč. A pozor! Když ani po této sankci nedáte věci do pořádku, můžete ji dostávat opakovaně až do odstranění nedostatků. Nelze tedy počítat s tím, že zaplacení jedné pokuty legalizuje provoz vašeho starého kotle.
Čím nahradit starý kotel
Jestli dáváte přednost kotlům na tuhá paliva, počítejte s tím, že dnes už nekoupíte kotel 3. ani 4. emisní třídy. Navíc všechny kotle uváděné na trh od roku 2020 už nejsou označovány pomocí emisních tříd, ale musí splňovat takzvaný ekodesign.
Pokud jste příznivci vytápění plynem, nezapomeňte na to, že jeho cena raketově roste a dodávky jsou nejisté. I kvůli tomu vláda ukončila dotační podporu plynových kotlů. Státní příspěvek na nový plynový kotel už nedostanete.
Je tedy vhodný čas přesedlat na vytápění pomocí obnovitelných zdrojů energie – třeba na tepelné čerpadlo. Na jeho pořízení vám navíc stát přispěje až 140 000 Kč!
Získejte 80 000 Kč na nový kotel nebo 140 000 Kč na tepelné čerpadlo
Nemáte na ekologičtější zdroj vytápění naspořenou celou částku? Nevadí. Stát na výměnu kotle přispěje. Stačí se zapojit do programu Nová zelená úsporám. Dotace jsou opravdu štědré a pokryjí až 50 % nákladů.
O kolik peněz přesně jde? Pokud se rozhodnete pro kotel na biomasu, můžete se těšit až na 80 000 Kč. Když ale dáte přednost tepelnému čerpadlu, je ve hře mnohem více. Na tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody stát přispívá částkou 100 000 Kč. A když si tepelko necháte napojit také na fotovoltaický systém, čeká vás dotace až 140 000 Kč.
Až se budete rozhodovat mezi kotlem na biomasu a tepelným čerpadlem, nezapomeňte v kalkulacích zohlednit důležitý fakt. Pořízení nového kotle je sice levnější, ale musíte do něj neustále kupovat palivo. A to také stojí nemalé peníze. Naproti tomu tepelné čerpadlo vzduch–voda si „palivo“ najde samo. Teplo totiž vytváří pomocí vzduchu. A ten je pro všechny zadarmo a v neomezeném množství.
TIP
Program NZÚ podrobně představujeme a na příkladech vysvětlujeme v článku Co přináší nové podmínky dotace Nová zelená úsporám.
Nainstalujeme špičkové tepelné čerpadlo a vyřídíme za vás i dotaci
Nechcete pořád shánět a platit palivo do kotle? Rádi byste přispěli ke snížení emisí? Pak je tepelné čerpadlo jasnou volbou. Postaráme se o kompletní instalaci bezúdržbového monoblokového tepelného čerpadla.
Nejdřív ale musíme zjistit vše potřebné – jak vypadá současný topný systém, kolik stojí jeho provoz nebo jaká je tepelná ztráta domu. Zohledníme velikost domu, počet členů domácnosti, teplotní komfort i další individuální požadavky. Jen díky tomu můžeme vybrat tepelné čerpadlo, které do puntíku sedne všem parametrům vašeho domu.
Zařídíme pro vás zkrátka vše. Tedy kromě prvního kroku. Dejte nám vědět, že chcete ekonomické a ekologické vytápění pomocí tepelného čerpadla.