Skutečná jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9:00 – 16:00 hod.

Na návštěvě u zákazníků: Jak hodnotí FVE Schlieger?

4 minuty čtení 30. 6. 2022 Začátečník fotovoltaika

Aktualizováno: 16. 6. 2023

Jak se osvědčují fotovoltaické systémy Schlieger v praxi? Přesně to zjišťujeme u našich zákazníků. Tentokrát jsme se vypravili k panu Hondlovi. Instalace u něj byla výzvou, protože jeho malý dům nemá ani technickou místnost, ani garáž. Kam jsme umístili baterii a kam střídač? A jak je pan Hondl s fotovoltaickou elektrárnou spokojený? To vše vám přiblíží následující rozhovor.

Pane Hondle, jak se u vás zrodila myšlenka pořídit si fotovoltaiku?
O fotovoltaiku jsem se zajímal už delší dobu. Chtěl jsem nějakým způsobem optimalizovat náklady na provoz domu. Domácí fotovoltaika se mi zdá jako opravdu skvělá možnost šetřit ekologicky a do jisté míry taky omezit naprostou energetickou závislost. Fotovoltaiku jsme chtěli rovněž kvůli výhledu do budoucna, kdy nás čeká rozvoj elektromobility a podobných věcí. No, a když navíc ceny fotovoltaických panelů šly neustále dolů, stala se fotovoltaická elektrárna dostupnější záležitostí.

Když jste poptával instalaci fotovoltaiky, znal jste spotřebu elektřiny vašeho rodinného domku?
Ano. Tu spotřebu jsme měli a vlastně pořád máme stabilní. Pohybuje se kolem 3 700 až 3 800 kWh ročně.

Na střeše máte 10 panelů po 410 Wp. Celkový výkon vaší fotovoltaické elektrárny je tak 4,1 kWp, že?
Ano, takovýto výkon tu máme.

Vím, že se u vás dost řešilo umístění střídače a baterie. Jak to nakonec dopadlo?
Protože máme poměrně menší dům, kde není žádná technická místnost nebo garáž, museli jsme vše umístit do klasického interiéru. Baterie je zakomponována v obývacím pokoji a střídač na chodbě u vchodu.

Tohle řešení je hodně zajímavé. Jak se naši technici dostali od střídače na chodbě k baterii, která je na druhém konci domu?
Původně jsme to chtěli vyřešit tak, že by celá kabeláž byla vedena uvnitř domu. Když ale dorazili technici, navrhli úplně jiné řešení. Kabeláž je vedena zvenku. Udělaly se pouze návrty do domu, kudy se protáhly kabely k baterii a ke střídači. Jinak je veškerá elektroinstalace vedena pod zámkovou dlažbou po obvodu domu. Takže úplně ideální varianta.

Pojďme se přesunout ke střídači a podívejme se, jak to vypadá s výrobou a stavem baterie. Aktuálně je pod mrakem a prší. Na displeji střídače vidíme, že když teď nesvítí sluníčko, fotovoltaika vyrábí jen 0,04 kW. Ale z distribuční sítě neodebíráte skoro nic, protože v podstatě veškerou spotřebu máte pokrytou z baterie. Baterie se stihla dobít dopoledne?
Baterka se dobila včera, kdy bylo pěkné počasí. Svítilo většinu dne. Když jsem se díval na výrobu pomocí mobilní aplikace, tak včera nám fotovoltaika vyrobila kolem 12 kW. Tím se v pohodě nabila i baterie. Dneska je ten výkon opravdu malý, ale spotřebu naší domácnosti (nahoře je zrovna puštěná pračka a sušička) pokrývá baterie.

Takže fotovoltaický systém je pro váš dům dimenzován dobře?
Ano. Když jsem to propočítával, tak za ideálních podmínek bychom dokonce mohli být úplně soběstační.

To je skvělé. Říkal jste, že včera jste vyrobili 12 kW. Baterie má kapacitu 10 kW?
Přesně tak. Vypočítal jsem si, že potřebujeme měsíčně vyrobit zhruba 308 kW. Takže kdyby nám fotovoltaika každý den dávala těch 12 kW jako včera, nepotřebovali bychom žádnou elektřinu ze sítě.

Zmiňoval jste, že používáte mobilní aplikaci pro monitorování fotovoltaického systému. Jak jste s ní spokojený?
Jsem velmi rád, že tady ta možnost monitoringu je. Právě díky aplikaci získávám konkrétní představu o aktuálním výkonu fotovoltaické elektrárny a o spotřebě domácnosti. Aplikace ale nabízí spoustu dalších praktických dat a informací. Třeba tam vidím, kolik toho fotovoltaika vyrobila v konkrétních denních časech. A hodně mě zaujalo taky to, že aplikace vypočítává, kolik oxidu uhličitého jsme zredukovali díky tomu, že vyrábíme elektřinu ekologicky. Takže třeba tento měsíc, ačkoliv počasí neumožňuje plný výkon, jsme už emise oxidu uhličitého snížili zhruba o 200 kg. Když si to člověk přepočítá na rok, tak jsou to už tuny zátěže, které člověk přírodě ušetřil.

To je báječné. Moc vám děkuji za dnešní rozhovor a za celý Schlieger přeji, ať vám fotovoltaika dobře slouží i nadále.

Chcete i vy šetřit pomocí fotovoltaiky?

Dejte nám o tom vědět pomocí krátkého formuláře. Rádi vám připravíme nezávaznou cenovou nabídku, která padne jako ulitá vašim energetickým potřebám.

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

15 379 realizací po ČR

Jsme skutečná jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme kdekoliv.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 25 let nejen na materiál, ale také na práci.