Skutečná jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9:00 – 16:00 hod.

Kotlíková dotace na tepelné čerpadlo až 180 000 Kč v roce 2023

4 minuty čtení 12. 7. 2023 Začátečník čerpadla

Aktualizováno: 31. 8. 2023

Tepelné čerpadlo Schlieger

Jste vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti a ještě stále v zimě topíte pomocí starého kotle na pevná paliva? Pak je tento článek určen přímo pro vás. Pojďme si společně představit skvělou možnost, jak přejít na moderní a ekonomický způsob vytápění, a přitom si nechat uhradit až 95 % nákladů pomocí tzv. kotlíkové dotace pro rok 2023.

Ověřit nárok na dotaci

Co je to kotlíková dotace a koho se týká ?

První věcí, kterou je potřeba objasnit, je samotný pojem kotlíkové dotace. Jedná se o dotaci, kterou mohou získat domácnosti s nízkými příjmy – zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení – a to až do výše 95% ceny nákladů spojených s výměnou starého kotle na pevná paliva za nový ekologický zdroj vytápění.

Předejděte problémům. Využijte maximální dotaci. Nejlepší čas je teď

Od 1. září 2024 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz technologicky starších kotlů bude brzy zakázán, tudíž je nezbytná jejich výměna za novější a ekologičtější zdroje vytápění. Pokuty za porušení tohoto zákazu se budou pohybovat v řádech desetitisíců a můžou být ukládány opakovaně. V součtu tak velmi brzy mohou překonat celkové náklady na pořízení tepelného čerpadla.

V souvislosti s novými podmínkami kotlíkové dotace 2023 jsme pro vás připravili akční nabídku. Tepelné čerpadlo jen za 49.990 Kč + fotovoltaika za 1 Kč. Sjednejte si konzultaci zdarma!

kotlikova dotace 2023

Tato nabídka platí pro kombinace tepelného čerpadla k vytápění a fotovoltaické elektrárny k ohřevu užitkové vody.

Jak využít kotlíkovou dotaci na nákup tepelného čerpadla ?

Tepelná čerpadla jsou jedním z ekologických způsobů vytápění, který lze prostřednictvím kotlíkové dotace pořídit. A to dokonce až do výše 180 000 Kč. Tato dotace pokrývá až 95 % z výdajů, přičemž v případě, že žadatel nesplní všechny požadované parametry, mohou na tuto výměnu získat dotaci až 50 % skrz program Nová zelená úsporám.

Kotlíková dotace 2023

Kraj Termín spuštění dotace Výše dotace
Jihočeský kraj 26.06. 180 000 Kč
Moravskoslezský kraj 31.07. 187 500 Kč
Ústecký kraj 01.08. 180 000 Kč
Olomoucký kraj 01.08. 180 000 Kč
Jihomoravský kraj 01.08. 180 000 Kč
Praha 07.08. 180 000 Kč
Karlovarský kraj 14.08. 180 000 Kč
Královéhradecký kraj 17.08. 180 000 Kč
Vysočina 01.09. 180 000 Kč
Liberecký kraj 01.09. 180 000 Kč
Pardubický kraj 04.09. 180 000 Kč
Plzeňský kraj 04.09. 180 000 Kč
Středočeský kraj 05.09. 180 000 Kč
Zlínský kraj 12.09. 180 000 Kč

Ověřit nárok na dotaci

Kdo může o kotlíkovou dotaci žádat?

O kotlíkovou dotaci mohou v roce 2023 žádat vlastníci nebo spoluvlastníci nemovitosti a zároveň musí splňovat jednu z následujících podmínek:

a) žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně nebo
b) žadatel (nebo některý z členů jeho domácnosti) v období mezi 1. lednem 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.

Půjčku již nepotřebujete.
Kotlíkovou dotaci můžete nově získat už před realizací

A co že je na kotlíkové dotaci v roce 2023 jiné a lepší? Tentokrát není nutné mít na svém účtu desítky tisíc korun před samotnou instalací. Peníze dostanete předem a díky tomu můžete nechat provést výměnu kotle bez finančních starostí.

Nenechte si tuto příležitost ujít a investujte do tepelného čerpadla

Pokud zvažujete přechod na ekologické vytápění, nenechte si tuto příležitost ujít a zažádejte o kotlíkovou dotaci. Učiňte tak co nejdříve, neboť příjem žádostí plánují jednotlivé kraje spustit v průběhu léta 2023.

Potřebujete více informací a chcete zároveň ušetřit čas s administrativou spojenou s kotlíkovou dotací?

Náš tým specialistů je tu pro vás a poskytne vám veškeré informace o kotlíkové dotaci. Vyplňte formulář na našich stránkách a získáte všechny potřebné odpovědi a asistenci, aby i vám byla kotlíková dotace tento rok poskytnuta.

 

 

Časté dotazy

Dostanu na tepelné čerpadlo záruku?

Více než 95 % našich instalací nepotřebuje ani po 3 letech žádné opravy či servis. Přesto na tepelné čerpadlo dostanete zdarma prodlouženou záruku 3 roky. Na kompresor čerpadla, což je nejdražší součástka, je záruka 10 let. Záruka se vztahuje nejen na materiál, ale také na práci – v tomto případě činí 2 roky.

Jak je náročná údržba tepelného čerpadla?

Údržba tepelného čerpadla náročná není. Většinou jde jen o preventivní kontrolu několika málo komponent. Pro přehlednost si doporučené úkony rozdělme na kontrolu venkovní a vnitřní jednotky.

Venkovní jednotka je tvořena monoblokem, a tak je téměř bezúdržbová. Chladivový okruh je hermeticky uzavřený a celý systém Schlieger je vybaven presostatami. Ty monitorují stav chladiva a samy ho v případě potřeby regulují. O chladivo se tedy nemusíte vůbec starat. A to ani v případě poruchy – tu za vás vyřeší náš technik.

U venkovní jednotky tedy stačí zkontrolovat průchodnost vzduchu. Podívejte se, zda na zadním výparníku nejsou nachytané nečistoty, prach nebo listí. Rovněž zkontrolujte, že před ventilátory není žádná překážka. Pokud se na venkovní jednotku nachytá pyl, odstraňte ho. Všechny tyto drobné úkony provádíte výhradně na povrchových částech tepelného čerpadla. Do vnitřku nezasahujete.

Vnitřní jednotku máte sice umístěnou v technické místnosti, ale i tam se může objevit prach. Proto na začátku topné sezóny vyjměte filtry nečistot a nerezové sítko opláchněte pod vodou. Dále zkontrolujte tlak otopné soustavy. Na akumulační nádrži nebo na radiátorovém vedení najdete manometr. Tlak na něm by se měl pohybovat mezi hodnotami 1,2 baru za studena a 1,5 baru za tepla – tak, jak je uvedeno v manuálu. Tlak zkontrolujte také na expanzní nádobě. Doporučené hodnoty najdete na štítku, který je umístěn přímo na nádobě.

A ještě jedna dobrá rada na závěr. Tepelnému čerpadlu nedělá dobře, když ho vypojujete z elektřiny. Nechejte ho zapojené i mimo topnou sezónu. Na podzim pak sami uvidíte, že bude mít daleko lepší rozjezd a rychleji uspokojí vaše požadavky na teplotní komfort.

Jaká je návratnost investice do tepelného čerpadla?

To závisí na mnoha faktorech. Klíčovým ukazatelem je aktuální spotřeba energie na vytápění. Čím více ročně protopíte, tím rychleji se vám investice vrátí. Nejvyšší úspory dosahují domácnosti, které využívají elektrokotel, a to až 30 %.

Do doby návratnosti se ale promítají další faktory, jako například počet osob v domácnosti a jejich denní režim. Vliv mají samozřejmě také parametry tepelného čerpadla –⁠ jeho energetická účinnost a topný faktor. Proto máme v nabídce pouze vysoce výkonná tepelná čerpadla Premium X v nejvyšší třídě energetické účinnosti A+++ s topným faktorem (COP) až 4,4.

Doba návratnosti investice do tepelného čerpadla začíná již od 2 let. K rychlejší návratnosti přispívá možnost využití dotaci a situace na trhu s energiemi –⁠ do budoucna se očekává další zdražování elektřiny i zemního plynu.

Dobu návratnosti investice pro vaši nemovitost zjistíte v rámcové nabídce, kterou vám zpracujeme, když nám zašlete poptávku.

Další otázky a odpovědi

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

15 379 realizací po ČR

Jsme skutečná jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme kdekoliv.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 25 let nejen na materiál, ale také na práci.