Skutečná jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9:00 – 16:00 hod.

Jak vybrat nejlepší solární panely pro vaši fotovoltaiku

8 minut čtení 16. 11. 2022 Začátečník fotovoltaika

Aktualizováno: 25. 8. 2023

solární panely

Chcete na svou střechu nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu, ale netušíte, který typ solárních panelů bude pro vás nejlepší? Pojďme tuhle hádanku vyřešit společně. Jako bonus vám přidáme pár tipů na to, které další parametry solárních panelů si pohlídat, aby vám domácí fotovoltaika přinesla co největší úspory.

Úvod do výběru fotovoltaických panelů

Pořízení solárních panelů je potřeba si dobře promyslet. Jedná se o poměrně velkou investici do zařízení, které vám bude sloužit po celá desetiletí. Na trhu můžete pořídit velké množství variant fotovoltaických systémů. Než se rozhodnete pro jeden, měli byste si dobře rozmyslet, který je pro vás ten pravý.

Fotovoltaická elektrárna a její prvky

Než se dostaneme k jednotlivým typům solárních panelů, přiblížíme vám, co to vlastně fotovoltaika je. Často se setkáte s pojmy solární, ale také fotovoltaická elektrárna. Obě tato spojení označují zařízení, která vyrábí elektřinu ze slunečního záření.

Fotovoltaickou elektrárnu (zkráceně fotovoltaiku) tvoří dvě základní komponenty: fotovoltaické (solární) panelystřídač. Fotovoltaické panely přeměňují sluneční záření na stejnosměrný proud a střídač (někdy označovaný také jako měnič) převádí stejnosměrný proud na elektřinu s takovými parametry, aby mohla napájet běžné spotřebiče připojené do sítě.

K fotovoltaické elektrárně však patří i další prvky – rozvaděč s jisticími a ochrannými prvky, řídicí a monitorovací technika a kabelové propojení. Do systému si můžete nechat nainstalovat také baterii, do které se ukládají přebytky vyrobené energie, kterou můžete využít i v době, kdy slunce nesvítí.

Typy solárních panelů

Fotovoltaické systémy získávají energii ze slunce prostřednictvím solárních panelů. Ty se vyrábějí pomocí různých technologických postupů. Jednotlivé typy mají samozřejmě své přednosti a limity. Nejrozšířenější jsou tyto 3 druhy solárních panelů:

Tenkovrstvé (amorfní) solární panely

Jde o tenkovrstvé panely nebo také amorfní solární panely, které se vyrábějí tak, že se na skleněné tabule nanáší vrstva amorfního křemíku. Ve srovnání s krystalickými solárními panely mají zhruba jen poloviční účinnost. Proto na střeše zaberou tyto tenkovrstvé panely dvojnásobnou plochu, pokud z nich chcete získat podobný výkon jako z krystalických solárních panelů. Oproti nim však mají výhodu v tom, že se v létě tolik nepřehřívají.

Polykrystalické solární panely

Vyrábějí se lisováním rozemletého křemíku. Právě proto jsou na panelech zřetelně vidět nepravidelné obrazce, ve kterých se střídají světlejší plochy s tmavšími, a připomínají tak oblohu. Během přímého slunečního svitu dosahují polykrystaly nepatrně nižšího výkonu než monokrystalické panely.

Polykrystal solární panely

Na polykrystalických panelech jasně vidíte změť tmavších a světlejších obrazců, které připomínají oblohu. Tento typ solárních panelů na FVE Schlieger nenajdete. Zákazníkům totiž vždy dodáváme solární panely, které jsou aktuálně nejvýhodnější v poměru cena–výkon.

Monokrystalické solární panely

Vyrábějí se tažením taveniny z jednoho kusu křemíku (proto mají v názvu označení mono = jeden). Díky tomu mají jednotnou barvu (černou nebo tmavě modrou) a nevykreslují žádné obrazce. Monokrystalické solární panely jsou technologicky pokročilejší, a proto je používáme na všech instalacích fotovoltaických elektráren. Tedy abychom byli úplně přesní, jde o monokrystalické half-cell solární panely.

solární panely monokrystal

Pozor na zavádějící tvrzení o tom, že monokrystalické panely musejí mít oříznuté rohy spojů. Toto je nejmodernější FV monokrystalický half-cell panel o výkonu 550 Wp, a jak vidíte, oříznuté rohy nemá. Monokrystal od polykrystalu rozeznáte velmi snadno – má jednotnou barvu a nevykresluje žádné obrazce.

Přednosti half-cell panelů

Zatímco klasický solární fotovoltaický panel je osazený 72 články, na panelech s technologií half-cell jich najdeme dvojnásobek. Mají ovšem poloviční délku. Proto se jím říká půlené nebo poločlánkové moduly (v angličtině half-cell).

Tato zdánlivě drobná úprava přináší velké výhody. Half-cell solární panely totiž oproti klasickým FV panelům:

 • Vyrábějí i v polostínu.
 • Díky tomu mají nižší ztráty.
 • Dosahují vyššího výkonu při stejném zastínění.
 • Mají delší životnost.

Monokrystalické half-cell solární panely jsou zkrátka nejúčinnější variantou FV panelů, a proto ve Schliegeru používáme výhradně tento typ solárních modulů.

TIP

Přednosti half-cell panelů jsme vám podrobněji představili v samostatném článku Half cell technologie a její výhody.

Výkon a účinnost solárních panelů

O tom, jak velké úspory vám fotovoltaická elektrárna opravdu přinese, ale nerozhoduje jen typ solárních panelů. Při výběru bedlivě sledujte také tyto parametry:

 • Velikost. Při plánování FVE myslete hlavně na to, že s rostoucím výkonem se zvětšuje také plocha panelu. Ve výsledku ale můžete díky výkonnějším panelům místo na střeše ušetřit, protože jich pro dosažení požadovaného výkonu FVE budete potřebovat méně. Navíc pár velkých panelů vypadá na střeše lépe než velký počet malých panelů.
 • Výkon. Aktuálně nejpoužívanější FV panely mají výkon 410 Wp. Panely s nižším výkonem než 410 Wp si rozhodně nepořizujte. Progresivní firmy postupně přecházejí na modernější 550 Wp solární panely. Přednosti těchto solárů jsme shrnuli v článku Výhody výkonnějších fotovoltaických panelů. Dozvíte se v něm i to, proč se vám zatím nevyplatí solární panely s ještě větším výkonem.
 • Účinnost. Je velký rozdíl mezi panelem, který má účinnost kolem 15 %, a panelem s účinností nad 20 %. Účinnost udává, kolik procent sluneční energie, která dopadá na panely, dokážou fotovoltaické články přeměnit na elektřinu. Ve Schliegeru stavíme fotovoltaické elektrárny výhradně ze solárních panelů, které mají účinnost až 21,5 %.

Nepodceňte vhodné umístění solárních panelů

Můžete mít sebelepší solární panely, ale když si je nainstalujete na nevhodnou světovou stranu, pod špatným úhlem nebo do míst, která trpí zastíněním, nebudou vám moc platné. Výběr správného místa je minimálně stejně důležitý jako technické parametry solárních panelů. Více o tomto tématu vám rádi prozradíme v článku Jaký vliv má velikost, sklon a orientace střechy na výkon fotovoltaické elektrárny.

Značky a výrobci solárních panelů

Při výběru nejvýkonnějších fotovoltaických panelů se můžete řídit také doporučeními firem, které solární panely vyrábí. V současné době se na špičku řadí solární panely od těchto tří firem:

 • LONGi Hi-MO 6 – účinnost 22,8 %, výkon 590 W, technologie HPBC
 • Maxeon 6 – účinnost 22,8 %, výkon 440 W, technologie IBC
 • Jinko Tiger Neo – účinnost 22,65 %, výkon 585 W, technologie TOPCon

Garance a certifikace

Výrobci na své solární panely běžně nabízejí záruky. Je však potřeba si uvědomit, že se rozlišuje záruka na výrobek a záruka na výkon. Záruka na výrobek je ze zákona povinná a výrobce je odpovědný za vady panelu.

Záruka na výkon zaručuje jmenovitý výkon solárních panelů. Obvykle se uvádí záruční doba 10 let při výkonu 90 %. Na dalších 10 až 15 let je zaručeno 80 % jmenovitého výkonu. Celková záruční doba se pak pohybuje mezi 20 a 25 lety. Tady se však výrobci panelů značně rozcházejí, prémioví výrobci často poskytují výrazně delší záruční lhůty než ostatní.

Aby mohl výrobce poskytnout záruku na tak dlouhou dobu, je důležité, aby byl i po letech stále na trhu. Indikátorem finanční stability je potom bankovní bonita a/nebo označení „Tier 1“. Agentura Bloomberg výrobce Tier 1 hodnotí pravidelně a je zárukou bezpečnosti investic.

Náklady na fotovoltaiku

Vstupní náklady na pořízení fotovoltaiky se pohybují v řádu stovek tisíc. Nicméně pokud se budete na tuto investici dívat v dlouhodobějším horizontu, rozhodně se vám vyplatí. Je třeba si uvědomit, že solární panely tu s vámi budou celá desetiletí. Kromě toho vám až polovinu pořizovacích nákladů pokryje státní dotace z programu Nová zelená úsporám.

Investiční náklady

Pro názornost si uvedeme příklad: systém pro 4člennou rodinu ve středně velkém domě, která chce být maximálně nezávislá na distribuční síti, vyjde v průměru na 400–500 tisíc Kč.

Cena jednoho solárního panelu se pohybuje kolem 4–5 tisíc Kč. Nejdražší položkou rozpočtu jsou baterie – ty s kapacitou 3,55 kWh získáte přibližně za 35 000 Kč/ks.

Provozní náklady

Ročně vám fotovoltaika vyrobí přes 10 MWh elektřiny. Tím pádem ušetříte měsíčně přes 5 000 Kč za elektřinu. Doba návratnosti se tak pohybuje v průměru mezi 2 a 7 lety.

Závěr

 • Nejúčinnější variantou FV panelů jsou monokrystalické half-cell solární panely.
 • Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny je 5–7 let.
 • Prémioví výrobci mají delší záruky.
 • Důležitými parametry pro výběr solárních panelů je účinnost a výkon.
 • Kromě technických parametrů je důležité i umístění panelů na správné straně střechy.

Panely s nejlepším poměrem cena–výkon dodáme, dotaci zařídíme

Jde vám z těch technikálií hlava kolem? Nebojte. Vše vyřešíme za vás. Přijedeme za vámi na místo instalace, vše proměříme, promyslíme a propočítáme. Právě díky tomu pak připravíme návrh fotovoltaického systému, který padne jako ulitý vašim potřebám. Navíc za vás kompletně vyřídíme štědrou státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Vy pro to vše musíte udělat jediné. Ozvat se nám.

Časté dotazy

Dostanu na fotovoltaickou elektrárnu záruku?

Více než 95 % našich instalací nepotřebuje ani po 3 letech žádné opravy či servis. Přesto k našemu produktu dostanete štědré délky záruk. U fotovoltaické elektrárny dáváme garanci:

✓ 30 let na 80 % výkonu fotovoltaických panelů,

✓ 12 let na mechanické součástky panelů,

✓ 10 let na střídač s možností připlacení prodloužené záruky na 20 let,

✓ 2 roky na ostatní komponenty fotovoltaiky (přepěťové ochrany, jističe, elektroměr, kotvicí materiál apod.),

✓ 10 let nebo 6000 cyklů na baterie (podle toho, co uplyne dříve).

Jak je náročná údržba fotovoltaiky?

Fotovoltaická elektrárna je téměř bezúdržbová. Jen za extrémních mrazů je v horských oblastech potřeba odstraňovat sníh z panelů. Na většině území ČR ale sníh odtaje sám, protože panely mají vyšší teplotu. Dále je dobré občas zkontrolovat, jestli nejsou panely zapadané listím. Jinak pro správný chod fotovoltaické elektrárny nemusíte dělat vůbec nic.

Jaká je životnost fotovoltaické elektrárny?

Pokud jsou použity kvalitní materiály, slouží fotovoltaická elektrárna několik desítek let. My našim komponentům maximálně věříme, což potvrzujeme tím, že dostanete nadstandardní záruky. U solárních panelů dostanete záruku 25 let na 80 % výkonu, na mechanické součásti panelů 12 let. V případě střídače může činit záruka až 20 let. Na ostatní komponenty, jako jsou jističe, elektroměry či přepěťové ochrany dostanete garanci 2 roky. V praxi u více než 95 % našich instalací není ani po 3 letech potřeba žádná oprava nebo servis.

Kolik mě bude stát fotovoltaická elektrárna?

Finální cenu ovlivňuje mnoho aspektů. Ve Schliegeru vám nabízíme kompletní řešení od A do Z, tedy od první konzultace až po vyřízení dotací a servisní služby. Konečná částka se skládá z ceny panelů a dalších komponent, montáže, nákladů na dopravu a servisu po dobu platnosti záruky. Do ceny rovněž promlouvá, jestli zvolíte řešení s akumulací do baterie, do vody či kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem.

Primárně výslednou cenu určuje požadovaná výkonnost fotovoltaické elektrárny. Ta se volí podle roční spotřeby energie domácnosti. Čím vyšší požadovaný výkon elektrárny, tím nákladnější je pořízení solárních panelů. V praxi se totiž musí nainstalovat větší množství panelů nebo výkonnější modelové řady.

Podívejte se na příklady cen fotovoltaiky:

✓fotovoltaická elektrárna o velikosti 5,5 kWp s akumulací do baterie: 202 960 Kč (bez dotace: 395 960 Kč),

✓fotovoltaická elektrárna o velikosti 4,95 kWp s akumulací do vody: 160 722 Kč (bez dotace: 230 222 Kč),

✓fotovoltaická elektrárna o velikosti 10 kWp s využitím přebytků pro vytápění domu tepelným čerpadlem: 351 641 Kč (bez dotace: 551 641 Kč).

Nemám střechu na jih. Je to problém?

Pokud nemáte střechu na jih, nic se neděje. Panely lze umístit na východní i západní stranu. V takovém případě se přidávají 2 až 4 panely navíc. To proto, aby elektrárna dosahovala požadovaného výkonu.

Potřebuji na fotovoltaickou elektrárnu stavební povolení?

Nepotřebujete. Jediné omezení se týká nemovitostí, které se nacházejí v CHKO nebo v památkově chráněném území. U takovýchto staveb by instalace fotovoltaiky neměla ovlivňovat ráz krajiny ani ohrožovat faunu. Proto před výstavbou fotovoltaické elektrárny potřebujete posudek od správy CHKO nebo od památkářů. Velkou výhodou fotovoltaických panelů Schlieger je to, že jsou celočerné. Nemají tedy stříbrný rámec, který správa CHKO považuje za porušení rázu krajiny. Na ostatním území ČR není pro instalaci fotovoltaiky potřeba žádné povolení ani souhlas úřadů.

Další otázky a odpovědi

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

15 379 realizací po ČR

Jsme skutečná jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme kdekoliv.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 25 let nejen na materiál, ale také na práci.