Skutečná jednička v počtu realizací v ČR
226 223 800 Po–Pá: 9:00 – 16:00 hod.

Instalace a obsluha tepelného čerpadla

4 minuty čtení 30. 12. 2021 Začátečník čerpadla

Aktualizováno: 16. 6. 2023

Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili tepelné čerpadlo, ale nejste si jistí, jestli pro něj máte vhodný prostor? Nebo vás od investice do tohoto vysoce ekologického a ekonomického zdroje vytápění odrazují obavy, že jej nebudete umět obsluhovat? Ani s jedním si nemusíte lámat hlavu. Vybrat nejlepší umístění vnitřní i venkovní jednotky tepelného čerpadla vám pomůže náš technický specialista. A obsluha? Ta je podobně jednoduchá jako ovládání televize.

Jak probíhá instalace tepelného čerpadla

Instalace tepelného čerpadla proběhne rychle, bez velkého prášení a taky profesionálně. O kompletní montáž a zprovoznění se totiž během pouhých dvou či tří dnů postará některý z našich profi týmů. Všichni Schlieger montážníci jsou opakovaně proškolováni, aby jim neunikly ani ty nejnovější trendy a poznatky. A hlavně mají bohaté zkušenosti z velkého množství předchozích realizací.

Na vás zbude jediný úkol – vytipovat vhodné místo pro vnitřní a venkovní jednotku. Samozřejmě vám s tím pomůže náš technický specialista. Ale kdybyste se na jeho příjezd chtěli připravit, můžete o příhodných místech popřemýšlet dopředu sami. Aby vám to šlo jako po másle, připravili jsme pro vás seznam několika okolností, které je dobré při vybírání zohlednit.

Kam umístit vnitřní jednotku

Jak napovídá už samotný název, vnitřní jednotka tepelného čerpadla má své místo ve vnitřních prostorách vaší nemovitosti. Nejčastěji ji instalujeme do bývalých kotelen, do sklepů nebo do technických místností.

Vnitřní jednotku však lze nainstalovat do jakékoliv místnosti, která splňuje tyto parametry:

✓šířka alespoň 1,5 m

✓délka minimálně 1,5 m

✓výška alespoň 1,8 m pro nádrže do objemu 300 l a minimálně 2,1 m pro větší nádrže

✓dveřní otvor o šířce aspoň 70 cm

✓napojení na odpad (pro odvod kondenzátu)

Při výběru konkrétního umístění vnitřní jednotky ve zvolené místnosti pamatujte na to, že po obou stranách vnitřní jednotky je potřeba alespoň 50 cm volného prostoru a před ním pak minimálně 80 cm. Díky tomu bude tepelné čerpadlo nejen dobře fungovat, ale také se snadněji zprovozní a jednodušší bude rovněž jeho údržba a servis.

Hledáme vhodné místo pro vnější jednotku

Venkovní jednotku je dobré umístit tak, aby ji šlo co nejsnadněji propojit s vnitřní částí tepelného čerpadla. Ideální situací tedy je, když venkovní jednotka stojí před zdí místnosti, ve které se nachází jednotka vnitřní.

Samotné propojení obou částí je v takovémto případě poměrně jednoduché. Stačí udělat prostup skrz zeď a tím pak protáhnout trubky a kabeláž. Nemusíte se bát toho, že při tvorbě prostupu dojde k poškození fasády či ke znečištění okolí. Podobných otvorů jsme už vytvořili tisíce, takže dobře víme, jak zajistit hladké vrtání. Navíc při něm používáme odsávání prachu, díky kterému minimalizujeme množství nečistot.

Při hledání vhodného místa pro venkovní jednotku myslete rovněž na to, že i to nejtišší tepelné čerpadlo vydává provozní zvuky. Naše technologické postupy dokázaly sice ztišit provoz čerpadel pod úroveň šepotu, ale v zájmu zachování dobrých sousedských vztahů i vlastního pohodlí dobře zvažte, kam venkovní jednotku postavíte. Tepelné čerpadlo se dá samozřejmě také odhlučnit pomocí osvědčených fíglů.

Připojení do elektrické sítě a k topnému systému

Naše profi montážní týmy se postarají o kompletní instalaci tepelného čerpadla. Ta zahrnuje i připojení do elektrické sítě. Samozřejmostí je také instalace samostatné jističové skříňky.

Zajistíme rovněž kompletní napojení na váš topný systém. A pokud by náš technický specialista při návštěvě vašeho domu zjistil, že pro maximální funkčnost tepelného čerpadla by bylo dobré vyměnit nebo doplnit radiátory, postaráme se s předstihem i o to.

Obsluha tepelného čerpadla je jednoduchá jako ovládání televize

Tepelné čerpadlo vám samozřejmě nejen nainstalujeme, ale také zprovozníme. Nastavíme vám všechny parametry tak, aby čerpadlo topilo přesně podle vašich představ.

Při předávání vám rovněž ukážeme, jak si můžete sami regulovat teplotu, nastavovat různé teplotní režimy či načasovat zapnutí čerpadla na určitou dobu. A víte, co je na ovládání tepelného čerpadla nejlepší? Že kvůli tomu nemusíte běžet do sklepa. Požadované hodnoty si díky mobilní aplikaci můžete nastavit odkudkoliv. Sami uvidíte, že obsluha tepelka je podobně jednoduchá jako ovládání chytré televize.

Kdybyste si přesto s něčím nevěděli rady, mrkněte do podrobného návodu, anebo zavolejte na naši servisní linku. Rádi vám s obsluhou poradíme.

Teď už víte, že ani kvůli instalaci, ani kvůli obsluze tepelného čerpadla si nemusíte dělat vrásky. Pokud chcete už za pár měsíců šetřit nemalé částky za energie, a ještě na to dostat štědrou dotaci, stačí udělat jediné. Vyplnit krátký a nezávazný poptávkový formulář.

Aplikace pro chytré telefony, díky které můžete ovládat své tepelné čerpadlo Premium X odkudkoliv

Časté dotazy

Co mám dělat, když mám zájem o tepelné čerpadlo?

Stačí vyplnit krátký formulář, ve kterém nám na sebe zanecháte kontaktní údaje. Během následujících 4 dnů se vám ozve jeden z našich obchodně technických specialistů. Představí vám dostupné možnosti a poznamená si informace potřebné k tomu, abychom vám mohli zpracovat rámcovou nabídku.

Jaká je návratnost investice do tepelného čerpadla?

To závisí na mnoha faktorech. Klíčovým ukazatelem je aktuální spotřeba energie na vytápění. Čím více ročně protopíte, tím rychleji se vám investice vrátí. Nejvyšší úspory dosahují domácnosti, které využívají elektrokotel, a to až 30 %.

Do doby návratnosti se ale promítají další faktory, jako například počet osob v domácnosti a jejich denní režim. Vliv mají samozřejmě také parametry tepelného čerpadla –⁠ jeho energetická účinnost a topný faktor. Proto máme v nabídce pouze vysoce výkonná tepelná čerpadla Premium X v nejvyšší třídě energetické účinnosti A+++ s topným faktorem (COP) až 4,4.

Doba návratnosti investice do tepelného čerpadla začíná již od 2 let. K rychlejší návratnosti přispívá možnost využití dotaci a situace na trhu s energiemi –⁠ do budoucna se očekává další zdražování elektřiny i zemního plynu.

Dobu návratnosti investice pro vaši nemovitost zjistíte v rámcové nabídce, kterou vám zpracujeme, když nám zašlete poptávku.

Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Životnost tepelného čerpadla dosahuje přibližně 15 let, ale běžně slouží i delší dobu. Naše zákazníky dostanou zdarma prodlouženou záruku 3 roky na tepelné čerpadlo a 10 let na kompresor –⁠ tedy nejdražší součástku, která je zároveň nejnáročnější na opravu. Záruky zahrnují také bezplatnou práci spojenou se servisem či výměnou tepelného čerpadla.

Další otázky a odpovědi

ZDARMA osobní konzultace

Přímo na místě zhodnotíme nemovitost a doporučíme nejvýhodnější řešení.

15 379 realizací po ČR

Jsme skutečná jednička trhu. Solární systém i tepelné čerpadlo vám postavíme kdekoliv.

Zajištění vyřízení dotace

Vyřídíme vám dotaci v plné výši po splnění všech podmínek programu NZÚ.

Štědré záruky

Nadstandardní záruky až 25 let nejen na materiál, ale také na práci.